BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
KATEGORİLER Yarışlar 31 MART 2015 / 18:59

MotoGP'ye Fırtına Gibi Bir Başlangıç

 

MotoGP 2015 sezonunun ilk yarışı Katar - Losail pistinde start aldı. Çölün ortasında yer alan bu pist, gündüz sıcakların yüksek olması sebebiyle gece yarışlarına sahne olarak diğer pistlerden ayrılıyor. Ducati Corse takımı 2007'de alınan şampiyonluğun ardından derin bir sessizliğe bürünmüştü. Rossi gibi bir efsane isimle bile kayda değer bir başarı elde edemeyen kırmızılı takım, geçen sezon Luigi D’aligna'yı takımın başına getirerek yeni bir yapılanmaya girmişti.

 

Motorsporları duayeni D'aligna eşliğindeki ilk sezon veri toplama ve deneme yanılma olarak geçirildi. İngiliz pilot Cal Crutchlow bu gibi durumlar için fazla sabırsızdı. Düşük motivasyonu yüzünden sezon sonuna doğru takım ile yollarını ayırmıştı. Pramac takımında gelecek vaat eden İtalyan pilot Andrea IANNONE ise oluşan bu boşluğu fırsata çevirdi ve fabrika takımındaki yerini aldı.

 

Ducati mühendislerinin insanüstü çabaları sayesinde tepeden tırnağa yeni bir motosiklet yaratıldı. Desmosedici GP15 adını alan bu motosiklet, birkaç ay içerisinde hazırlanarak şubatta yapılan Sepang testlerine yetiştirildi. İtalyan pilotlar yeni motosiklet ile pist üzerinde henüz birkaç saat geçirmelerine rağmen, sıralama turlarında  olağanüstü bir performans sergilediler. Dovizioso pole position sahibi olup yarışa ilk sıradan başladı. Iannone ise başlangıç sırasında Dovizioso'nun hemen arka sırasında yer alıyordu.

 

Yarış başladığında son iki senedir şampiyon olan Marc Marquez ilk virajda yolun dışına çıktı. Diğer Honda pilotu Pedrosa’ nın kolundaki sakatlığı nedeniyle rekabetçi olmaktan çok uzaktı.İlk sıralardaki mücadele 2 Ducati ve 2 Yamaha arasında gerçekleşti. Kıran karana bir mücadele yaşandı! Yarışın sonuna kadar birbirini takip eden iki kırmızı, iki mavi motosiklet birbirleriyle sürekli bir it dalaşı halindelerdi. İzleyicilere heyecanlı dakikalar yaşattılar.

 

Yarışın sonunda son turunda Dovizioso'yu geride bırakan Rossi kazanan taraf oldu. Dovizioso, yarışı kıl payı farkla ikinci bitirdi. Kaskı ile sorun yaşayan Lorenzo’yu geride bırakan Iannone ise üçüncü sırada yarışı bitirerek MotoGP kariyerindeki ilk podyumuna ulaşmış oldu.

 

Çiçeği burnunda GP15 ‘in göz doldurucu performansı gelecek yarışlara için oldukça umutlandırıcı. Artık ön sıralarda sadece Honda ve Yamaha 'yı izlemekten sıkılmış olan seyircilere müjde. Bundan böyle bu rekabette Ducati de yer alacak!


 

[gallery ids="1687,1686,1685,1684,1682,1681"]